Baduk TV Seolnal Özel Programı

Kore’de 18-20 Şubat arası, Seolnal (ay takvimi yılbaşı) sebebiyle tatil. Seolnal; Chuseok ile birlikte Kore’deki en büyük iki bayram/tatilden biri. Baduk TV de Seolnal sebebiyle özel bir program yayınlamak istemiş. Biz haberi ilk olarak Daniela’dan aldık. Daniela, BIBA-Myongji arasında gerçekleşecek bir takım turnuvasından bahsetti başta. Daha sonra, Baduk TV’nin takımları BIBA-Myongji yerine Asya-Dünya olarak değiştirmek istediğini belirtti. Baduk TV her ülkeden bir katılımcı isteyince Bertan ya da ben katılabilecektik. Birkaç gün sonra Blackie (Kim SeungJun), bana katılıp katılmayacağımı sordu. Ben de, Bertan ile ikimizden biri katılabiliyormuş, Bertan hâli hazırda Seul’de zaten, o katılır herhalde dedim. Blackie, Baduk TV’nin Kew ile benim yol paramızı karşılayacağını söyleyince, benim katılıp Bertan’ın da izlemeye gelmesi üzerine karar kıldık Bertan ile.

Programın çekimi 8 Şubat Pazar günü gerçekleşecekti, ben Cumartesi sabah erkenden hızlı tren ile Seul’e gittiğimde, birkaç gün öncesinden Malezyalı arkadaşları ile Seul’e giden Kew ile buluştuk önce. Yemek yiyip birkaç saat zaman geçirdikten sonra, Kew Malezya’ya dönecek olan arkadaşlarını uğurlamak üzere havaalanına giderken biz de Bertan ile buluştuk. Bertan ile biraz turladıktan sonra akşam yemeği için sözleştiğimiz Blackie ve Diana ile buluşmak üzere BIBA’ya geçtik. Kew de bize katılınca hep beraber yemek yiyip, oradan da iki sene önce BIBA’da kaldığımız dönemde sıkça gittiğimiz bir bara geçtik. Birkaç bira içip epey dart oynadıktan sonra da Blackie’nin evine -BIBA öğrencilerinin de kaldığı- geçtik. Her ne kadar hepimiz yorgun düşüp bir an önce uyumak istesek de, Bir BIBA klasiği olarak poker oynamaya zorlandık. Uykudan 1-2 saat kaybetsek de, ben pokerde kazanınca geceyi güzel kapatmış olduk (:

Sabah kalkıp Baduk TV stüdyosunun da içinde bulunduğu Kore Baduk Federasyonu’na gittik hep beraber. Oraya gidince program hakkında detaylı bilgiye ulaşmış olduk nihayet. Asya takımı, Tuan (Vietnam), Kew (Malezya) ve benden oluşurken, Dünya takımı, Michiel (Hollanda), Benjamin (Fransa), Jayme’den (ABD) oluşuyordu. Bizim takım ve Jayme 3 dan, Michiel 5 dan, Benjamin ise 6 dan olunca rakip takımın kazanması kaçınılmaz duruyordu. Turnuva ise 3 ayaklı olacaktı, ilki iki takımdan birer oyuncunun karşılaşacağı 10 saniye/hamle’lik hızlı oyun, ikincisi yine iki takımdan birer oyuncunun karşılaşacağı 13×13’lük oyun, sonuncusu ise tüm oyuncuların oynayacağı, tek bir tahtada, her 5 hamlede bir, oyuncuların değişeceği oyun. İlk oyun için yaşça küçük olması sebebiyle Vietnam’lı arkadaşı seçip, ikinci oyun için Kew ile aramızda taş-kağıt-makas yaptık ve Kew’i seçtik.

Kew-Michiel 13x13

Kew-Michiel 13×13

Hızlı oyunu, Benjamin, Tuan’a karşı kolayca kazandı. 13×13’lük oyunda ise Kew fena başlamasa da Michiel karşısında sürpriz yapmayı başaramadı. Son turu da kaybettik beklendiği üzere. Tüm maçlar boyunca, oyunlar oynanırken Blackie de yayında oyunlara yorum yapıyordu bu arada yandaki stüdyoda.

Çekimlere verilen arayı fırsat bilerek BIBA’dan Thomas ile oynamaya başladık biz de. O sırada Cho Hye-yeon da stüdyoya geldi. Aradan sonra yapılacak söyleşiye o da katılacakmış meğer. Cho Hye-yeon çekim başlayana kadar bizim takım maçını yorumladı. Kısa bir süre sonra da çekimler için stüdyoya geçtik tekrar.

Cho Hye-yeon oyunu yorumlarken

Cho Hye-yeon oyunu yorumlarken

Programın bu bölümünde Blackie, Cho Hye-yeon ve bir Baduk TV sunucusu bizlere neden Kore’ye geldiğimiz, Kore’de ne yapmakta olduğumuz, kendi ülkelerimizde go’ya olan ilgi, go’ya nasıl başladığımız, favori go oyuncularımız vs. hakkında sorular sordu. Sorulara olabildiğince Korece cevap vermemizi isteseler de bir yerden sonra dayanamayıp İngilizce’ye geçtik (: Jayme 5 yıldır Kore’de yaşadığı için hiç İngilizce kullanmadı tabi. Kew de pek kullanmadı diye hatırlıyorum. Tuan ve Benjamin Korece bilmedikleri için baştan sona İngilizce konuştu zaten. Michiel ile biz de Korece başlasak da, Michiel’in İngilizce’ye döndüğü noktada ben de daha fazla zorlamayayım dedim (:

Çekimler bitince hep beraber akşam yemeği yedik. Soju ve bira ile iyice keyiflenen yemek sonrası yol paramıza ilaveten bir de programa katılma ücreti alınca hayat bize güzel oldu adeta (:

Program 20 Şubat’ta yayınlanacak. Fotoğraflara aşağıdan bakabilirsiniz. Tadımlık olarak da Bertan’ın çekiminden aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz (:

Yorumlar

Yorumlar