Kedi Kafe – Hello Cat Godabang

Meğer “Cat Cafe” konsepti çok da bilinen bir şeymiş. Ben ilk defa “Kışlıklarda büyük indirim” lafına aldanıp, alışveriş için gittiğimiz Sinchon’da karşılaştım. Tam tekrar okula dönmeye karar vermiştik ki Bota(Bahçeşehir Üniversitesinden değişim öğrencisi olarak gelen sınıf arkadaşım) fark etti tam da önünden geçtiğimiz ‘Kedi Kafe’yi. Addis  (Etiyopyalı oda arkadaşım) de ilk defa duyduğunu söyleyince gidip bir göz atmaya karar verdik.

Fotoğraflar sanıyorum bir çok anlamda daha açıklayıcı olacak ama ben de aklımda kalanları şuraya not olarak bırakayım.

  • Giriş parası uygulaması var. Girerken verdiğiniz parayla bir adet içki(Kahve, Çay vs.) alabiliyorsunuz. Eğer yanlış hatırlamıyorsam 8000 won (16 lira civarı) verdik girerken ve benim aldığım kahve başarılıydı.
  • Temizliğe dikkat ediyorlar. Girişte ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor ve ellerinizi dezenfektan ile temizlemek zorundasınız.
  • Kuralları çizerek anlatıyorlar. Kafeye ilk girdiğinizde kuralları ingilizce olarak anlattılar ve bir de neredeyse her masada kurallar görsel olarak da mevcut.
  • Fotoğraflar da kuralların olduğu zımbırtıda(onun ismi ne sahiden?) göreceksiniz kedilerin rahat olması en büyük öncelikleri.
  • İşletme için kediler sadece müşterilerin ilgisini çekecek yaratıklar değil, hepsinin br ismi, hikayesi var ve isteyen müşterilerle bu hikayeleri paylaşıyorlar ki zaten Korece olarak da duvara asmışlar.
  • Toplamda 19 civarı kedi varmış ve en 5 yaşlıları  yaşındaymış.
  • Yavru kediyle ben karşılaşmadım ama sonradan izlediğim videolarda var.
  • Ben gittiğimde her ne kadar turist ile karşılaşmasam da genel olarak turistik bir yer olarak anılıyor. Sonradan araştırdığımda gördüm ki aynı mekan ile ilgili yazılmış bir kaç blog yazısı ve çekilmiş bir kaç video da var. Yazıdan sonra, fotoğraf albümünden önce videoları da görebilirsiniz.

 

Kediler üzerinden para kazanıyor olmaları, kedi kafe ile pet shop arasındaki farklar, sirk benzetmeleri vs. gibi etik kısımları ben kendim cevaplayabilmiş değilim hala fakat genel olarak bir kedi severin keyifli vakit geçirebileceği ve en önemlisi kedilerin öncelikli ve önemli olduğu bir yer.

Hongdae civarında bir de köpek kafe varmış. İlerleyen günlerde orayı da ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Videolardan sonra fotoğraf albümü var. Sonda kaldı diye kaynamasın :)

Hello Cat ile ilgili bulduğum diğer kaynaklar:

Bu blog yazısı:

http://carlostravels.com/2011/09/11/visiting-a-cat-cafe-in-sinchon-hello-cat-godabang/

Bunlar da videolar:

Yorumlar

Yorumlar