Daegu Go Okulu – 3

Go okuluna üçüncü ziyaretimde Kew de bana eşlik etti. Okula varınca direkt üst kata çıkıyorduk normalde ama bu kez çocuklardan biri bizi alt kattaki salonun girişinde karşılayıp oraya davet etti. Salondan diğer bir odaya geçtik ve birkaç çocuğu oyun oynarken, çalışırken bulduk. Pro (Yu Kyung-Min) bugün yok mu diye sorunca, çocuklar onun bugün gelmeyeceğini söylediler.

Bir süre sonra içeri orta yaşlı biri girdi. Bizimle tanıştıktan sonra, çocuklarla bir şeyler konuşup bizi karşısına davet etti. İkimize de 5’er handikap verip simultane oynamaya başladı. Okuldaki ikinci pro olduğunu anlamış olduk böylece. Ben Kew’e 5 handikap fazla değil mi diyince, o da şaşırdığını ama 5 handikapla yenilirse çok kötü hissedeceğini söyledi (: Pro’lar bizim seviyelere genelde 4, simultane oyunlarda ise 3 ya da 4 handikap veriyor zira.

Sağdaki; yazıda bahsi geçen pro

Sağdaki; yazıda bahsi geçen pro

Kew risk alıp epey büyük bir savaşa girse de oyunu kazanmayı bildi. Ben sakin oynamayı tercih ettim risk almadan. Oyun sonuna 10-15 puan kadar önde girince pro teşekkür etti. Yalnız ben ne kadar risk almayıp sağlam oynadığımı düşünsem de, pro birkaç kez olmadık yerlerden zayıflıklar bulup ajilerini kullanarak beni etkilemeyi başardı fazlasıyla. Kew de benzer şeyler söyledi zaten. Biz oyunları yorumlarız diye düşünürken, pro bizi başka çocuklara yönlendirip onlarla oynamamızı istedi. Kew, oyunları biz kazandık diye pro’nun yorumlamamış olabileceğini söyledi.

Kew benim son gidişimde oynayıp kaybettiğim çocuklardan biriyle oynadı ve kaybetti. Ben de bir kızla (okulda iki kız öğrenci var galiba) oynayıp 0,5 puanla kaybettim. Böylece, okulda çocuklara karşı oynadığım üç oyunu, sırasıyla; 4,5, 2,5 ve 0,5 puanla kaybetmiş oldum (:

Akşam kampüste festival olduğu için, go okulundan akşam yemeği molasında ayrıldık. Yolda da bu seferki pro’yu o kadar öğretici bulmadığımızı, diğerinin daha bir eğitmen yapılı olduğunu konuştuk.

Yorumlar

Yorumlar