İlk Oyun

Bu sene, Myongji Üniversitesi Baduk Studies bölümünde yüksek lisans yapacak olup da Kore Hükümet Bursu’nu (KGSP) almaya hak kazanan iki kişi daha var benim dışımda. Biri Hollanda’dan, diğeri ise Malezya’dan. KGSP politikası sebebiyle tüm bursiyerler kendi üniversiteleri dışında bir üniversitede, hatta farklı bir şehirde yer alan üniversitede dil okulu okuyor. Dolayısıyla 800 kadar bursiyer 10-12 dil okuluna dağıtılmış durumda.

Kew Chien Chong

Şansımıza, Malezya’dan Kew Chien Chong ile aynı dil okulunda (Keimyung Üniversitesi, Daegu) olacağız 2014-2015 eğitim yılında. Başvuru öncesinde, esnasında ve sonrasında bize çok yardımcı olan Daniela sayesinde, Kore’ye gelmeden önce ikimiz de birbirimizden haberdar idik Kew ile. Geçen hafta gerçekleştirilen sağlık testleri esnasında Kew’i, doldurduğu formda onun ismini görünce, heyecanla dürtüverdim. O da beni görünce çok sevindi ve o günden beri her gün görüşüyoruz zaten (: Çok büyük ihtimalle, Daegu’da bir yıl boyunca en çok vakit geçireceğim kişi olacak kendisi.

Acaba okulda bir go kulübü var mıdır diye düşünüp dururken, daha fazla dayanamadık ve go takımı aramaya başladık kampüs yakınındaki mağazalarda. Okulda takım bulabileceksek boşuna kendimiz alıp taşımayalım düşüncesiyle, takımı bulduğumuz hâlde almadık. Yurtlara döndüğümüzde aynı yurtta -hatta aynı katta- kaldığımızı fark ettik. Önce benim odamı, sonra onunkini ziyaret ettik. Oda arkadaşının odada olmadığını görünce, ipad’ini çıkarıp “hadi oynayalım” dedi. Kew, Tygem’de (Uzakdoğu’daki en popüler server sanırım) 6 dan olduğunu söyledi. Ben de Tygem’de sadece birkaç kez oynadığımı ve 4-5 dan seviyesinde olduğumu söylesem de, yakın seviyelerde olduğumuza beni ikna etti. Nigiri yaparak oyuna başladık ve ben beyaz taşları aldım. Orta hızda oynadığımız oyunu (1,5 saat kadar sürdü) 3,5 puanla kazandım. Oyunu yorumladığımızda ikimizin de çokça basit hata yaptığımızı fark ettik. Kew rövanş için heyecanlanmaya başladı bile (:

[glift sgf=”https://tasliyol.com/wp-content/uploads/2014/09/Game-1.sgf”]

Yorumlar

Yorumlar